Krátké podzimní vycházky - Jiří "Čudis" Kukla

Jelikož byl minulý rok obzvlášť teplý, ten pravý kapří podzim přišel o měsíc déle. V září jsem se ještě soustředil na amura, ale to pominulo a mě čekalo rozhodování, jakým stylem prochytám kapří podzim. Jak to jistě mnoho z vás má, neměl jsem čas trávit delší dobu u vody (škola atd.). Proto byla moje volba jasná a to série krátkých vycházek, většinou po škole, na mojí oblíbenou řeku.

Místo č.1

Na přelomu září a října panovalo ještě teplé počasí, proto moje volba padla na úsek s maximální hloubkou okolo 4m, ve které jsem také chytal. Moje chytání probíhalo vždy ve stejném duchu, a to příchod k vodě, před jakýmkoliv rozbalováním věcí nakobrovat jen 2 hrsti koulí co nejpřesněji na jedno místo a co nejdříve nahodit. Vnadil jsem klasikou 20mm koulemi Ryba Extra, přičemž jsem jeden prut umisťoval přímo do střídmě nakrmeného místa s atraktivní nástrahou (panáček 20mm ryba extra + 16mm pop-up ananas). Druhý prut jsem vždy pokládal cca 20metrů od krmení se singl rybou extra 25mm pouze s PVA. Tato taktika na tomto místě mi přinesla hodně kaprů, ale bohužel menších, o dvě větší ryby jsem přišel díky početným vázkám.

Na prvním místě jsem strávil konec září a víc, jak polovinu října. Jak jsem se již zmínil dříve, místo bylo aktivní, ale větší rybu jsem 2x ztratil. S postupným poklesem teploty vody jsem měl v plánu přesun na hlubší úsek řeky, ale až déle. Taky jsem se bavil s vedením o vyzkoušení řady boilie high resistance, což mě přivedlo na mého nového favorita z řad boilies Krmiva Hulín - GLM betain se švestkou. Po projíždění e-shopu jsem se nakonec rozhodl, že pro moje účely bude nejlepší volba Boilies sada víkend maxi s již zmiňovanými boilies GLM betain se švestkou v provedení high resistance.

Boilies sada, vše potřebné v jednom
Boilies sada, vše potřebné v jednom
Podzimní šupináč, druhá pěkná ryba
Podzimní šupináč, druhá pěkná ryba
Pitbulek z prvního místa
Pitbulek z prvního místa
Jeden z menších kapříků z prvního místa
Jeden z menších kapříků z prvního místa
GLM betain se švestkou zabodovalo
GLM betain se švestkou zabodovalo

Místo č.2

Nejprve musím zmínit, že na hlubší partie řeky jsem se chtěl přesunout až déle, nicméně na svém prvním fleku jsem trávil většinu času sám, proto jsem jednoho dne zvedl telefon a zavolal kolegovi, jestli jede na ryby, že bych si dal jednu krátkou vycházku s ním, abych vypadl z té "samoty". Slovo dalo slovo a já jsem si to štrádoval za ním. Shodou okolností chytal v úseku, kde jsem si chtěl hledat místo na pozdní podzim. Již doma jsem si připravil hodně atraktivní PVA punčochy s mini granulemi, přelité boostrem GLM. Jelikož v tu dobu šla teplota vody na cca 11°C, přikoupil jsem si hotovou kukuřici. Řekl jsem si, že když už jde voda tak dolů a já jedu opět pouze na chvíli k vodě, zkusím vnadit trochou měkké kukuřice společně s pár kuličkami nového boilies GLM a nastražit atraktivní nástrahy.

V krmném místě jsem měl GLM 20mm s 12mm popkou ananas, celé v obalovací pastě a opět kousek od toho druhý prut se sólo GLM 20mm. Opět jsem si zakrmil jen trochou krmení, nahodil a dal se do řeči s kolegou. Před tmou se mi rozjel prut se sólo koulí a na břeh se podíval kapřík, něco málo přes 60cm. Pěkný začátek, řekl jsem si. Kolega s tmou odjel, ale já zůstal. To se mi vyplatilo a na panáčka mi po tmě přišel krásný šupináč s mírami 97cm a 14kg. Po skončení známého rituálu "váha, foto, zpět do vody" jsem vše sbalil a odjel domů s pocitem zadostiučinění a obrovskou radostí. Následovalo info kolegovi a domluva na další den, kdy už jsme oba chytali do konce denní doby lovu. Vše jsem zopakoval, jako v předešlý den, stejná mini dávka krmení a rozmístění prutů. Padla tma a my měli na kontě jen cejna. Z posledního úlovku jsem byl ještě pořád v euforii, protože jsem si udělal nový osobáček, ale přesto jsem si říkal, že by alespoň malý kapřík potěšil. Asi po hodině tmy mi začal skákat swinger, opět u prutu s atraktivní nástrahou umístěnou přímo na krmném místě. Po dalším krásném souboji se na břeh podíval další šupináč, tentokrát o délce 85cm a váze 12,5kg.

Tyto dvě ryby mě utvrdili v tom, že pro krásného kapra člověk nemusí strávit víkendy, či týdny u vody, nebo krmit obrovskými dávkami, jako si myslí mnoho rybářů. Samozřejmě to záleží na lokalitě a ročním období, ale relativně často vídám lidi, kteří i do ledové vody sypou krmení po kbelících v naději velkého úlovku. Nikomu nic nevyčítám, ani nevyvracím, aby to někdo nebral špatně, jen jsem si dokázal, že to jde i jinak. Na tomto místě jsem zůstal až do konce sezóny, ale voda šla už jen dolů a nic velkého se už neukázalo.

Závěrem bych se rád zmínil o boilies v provedení high resistance. Z mých zkušeností na řece, kde je tlak bílé ryby enormní si tato varianta vydobyla nesmazatelnou pozici v mém "arsenálu". V porovnání s rybou extra, na kterou jsem chytal na místě č.1, měl jí vysušenou skoro na kámen, vydrží tato varianta boilie rapidně déle. Uvedu příklad, po pár pípancích od bílé ryby jsem normální verzi koulí přehazoval a z 25mm koule jsem měl skoro hrášek. Vyzkoušené "GLMko" v utažené verzi vydrželo nápor bílé ryby mnohem lépe. Většinou se z 20mm koule stala 18mm, maximálně 16mm kulička, záleželo na tom, jak moc bílá ryba jevila zájem o moje nástrahy. Ještě k představě, kolik koulí jsem zkrmil za podzim 2015. V sadě víkend maxi mám ještě teď na dně zbylé boilies. Tuto sadu vřele doporučuji všem, kteří chtějí mít vše potřebné pohromadě v jednom vědru, protože ne vždy se člověk dostane k vodě pohodlně autem, nebo nemá vozík. V poslední řadě zmíním jen to, že jsem používal návazec po celý podzim stejný, a to z 25lb svlékací šňůrky a háčku velikosti 6, nebo 8. S přáním mnoha hezkých úlovků do nové sezóny 2016, Jiří Kukla.